Poradniki o gabionach


Jak zrobić modne ogrodzenie z gabionów –
całość https://www.homebook.p*

Ogrodzenie gabionowe to silny trend utrzymujący się już od dłuższego czasu. Tworzymy z nich płoty, furtki, ale i murki czy bramy. Jeszcze do niedawna kojarzone były z nowoczesnym i surowymi budynkami, jednak moda na ogrodzenie gabionowe przeszła także do domów w klasycznym stylu. Gabiony dają bardzo duże możliwości aranżacyjne – możemy je łączyć z drewnem, betonem czy granitem; wypełnić materiałem w dowolnym kolorze: ciemną mieszanką granitową czy jasnymi kamieniami, ale i szklanymi bryłami, które w połączeniu z podświetleniem tworzą zjawiskowy efekt.


  • Projektowanie gabionów przez internet – całość https://41set.com/pl/*

to wyjątkowo przyjazne środowisku, stalowe, ocynkowane konstrukcje do wypełnienia kamieniem. Projektuj / skaluj /  przesuń …Nie Musisz być architektem lub informatykiem, nic nie Płacisz, nic nie Ryzykujesz, jeśli Ci się spodoba TWÓJ projekt – Zrealizuj go ! Właściwie to tyle.


  • Instrukcja montażu ogrodzenia gabionowego – całość https://sklep.travicom.pl/*


1) Przygotowanie terenu w zależności od terenu na którym będziemy stawiać nasze kosze / ogrodzenia gabionowe możemy wybrać jeden z dwóch wariantów przygotowania podłoża.
a) pierwszy zakłada ubicie terenu przeznaczonego na postawienie kosza gabionowego a następnie wbetonowanie samych słupków stabilizacyjnych
b) druga opcja to wylanie ławy fundamentowej o grubości ok. 40-60 cm z głębszym zabetonowaniem słupków (zdjęcie)……


 

  • Modne Gabiony – całość https://muratordom.pl/**
Z gabionów można zbudować zarówno ogrodzenie ogrodu, jak i inne elementy ogrodowej architektury, np. murki oporowe, podwyższone rabaty, schody ogrodowe, ławki. Podpowiadamy, jak budować elementy ogrodu z gabionów. Gabiony w ogrodzie.
——————————————————————–


  • Gabiony – jak je stworzyć i do czego wykorzystać ? całość https://www.castorama.pl/**

Z gabionów można zbudować zarówno ogrodzenie ogrodu, jak i inne elementy ogrodowej architektury, np. murki oporowe, podwyższone rabaty, schody ogrodowe, ławki. Podpowiadamy, jak budować elementy ogrodu z gabionów. Gabiony w ogrodzie….

——————————————————————–

więcej u wujka GOOGLE;)

piękne gabiony

*cytat z serwisu

**ps…hmmm – Castorama i Muratordom mają te same teksty wprowadzające (cytuję je powyżej) – ??? – ktoś musiał być pierwszy ….

Piękne gabiony

Galeria fotografii „piękne gabiony” różnych światowych producentów. Kryterium wyboru zdjęć:

  1. estetyka konstrukcji

  2. jakość zdjęcia

  3. rozmiar fotografii

Filmy o gabionach

Zestaw filmów różnych producentów jak poprawnie wykonać MONTAŻ GABIONÓW. 

Na pytanie „ile to kosztuje ?”NIE Znajdziecie tu odpowiedzi bo cena gabionu – to pytanie uzależnione od bardzo wielu czynników – od zakresu inwestycji, przez zastosowane technologie i materiały, po warunki finansowe realizacji inwestycji wykonawcy zlecenia. Ale jeśli Masz minimalne manualne zdolności, ten wydatek można wydatnie pomniejszyć 😉 Zapraszam do filmoteki.

Gabiony w mieszkaniu

Najnowszą odsłoną świata gabionów jest ich ewolucja w kierunku konstrukcji i rozwiązań we wnętrzach mieszkań, pomieszczeń usługowych, miejsc użyteczności publicznej – w skrócie „pod dach„. Okazuje się, że trwałość w połączeniu z estetyką i ekologią – potrafi z powodzeniem dosłownie się ZADOMOWIĆ . Oto kilka przykładów rozwiązań gabionów wnętrz.

Kosze szańcowe

Kosze szańcowe to protoplasta gabionów,  (po włosku. gabbione – to duża klatka). Najstarsze to cylindry, plecione z giętkich witek, najczęściej wierzbowych. Na zdjęciu gabiony wypełnione workami z piaskiem  z czasów Wojny Secesyjnej.

 Kosze szańcowe są to cylindry bez dna utworzone przez oplecenie witkami 7 kołków, długości 1 m., rozmieszczo­nych na okręgu o średnicy 0,60 m. Kosze zaplata się do wyso­kości 0,80 m. Jeden kosz waży 18—22 kg. Kosze napełnia się ziemią i układając, nachyla się ukośnie.

Dla plecenia koszy szańcowych wyznacza się partje po 2-ch ludzi, zaopatrzonych w nóż do faszyny, młotek drewniany, sznurek długości 0.25 m. (promień kosza), obcęgi i nożyce do cięcia drutu.
Na początku roboty zakreśla się na ziemi koło o promieniu 0,25 m. i wbija się na obwodzie jego w równych odległościach 7 kołków. Każdy z robotników bierze duże witki, zakłada je grubszemi końcami do wewnątrz za kołek i oplata w ten sposób, by dwie sąsiednie witki wzajemnie obejmowały każdy kołek, przy­czem między kołkami przeplata się jedną witkę dokoła drugiej.
Wszelkie wystające na zewnątrz końce należy obciąć, wy­stające na wewnątrz można zostawić. O ile witka się kończy, okręca się jej cienki koniec dokoła grubszego nowej witki. Dwóch ludzi może wypleść 1 kosz w przeciągu 45 min.

żródło: „Fortyfikacja Polowa” Kazimierz Biesiekierski 1922

pleciony gabion przed napełnieniem
umocnienia szańcowe
kosze szańcowe

Dziś również stosuje się w wojsku gabiony z wypełnieniem piaskowym, ale siatka jest już stalowa.

gabiony w Iraku

 

I jeszcze mała ciekawostka 😉

Gabiony – nowe ogrodzenia

Gabiony ogrodzeniowe należą do najbardziej okazałych i efektownych konstrukcji z koszy szańcowych. Oprócz swojej solidnej konstrukcji i odporności na warunki pogodowe , mają niezaprzeczalne walory estetyczne. Zobaczcie sami :

i moje faworyty 😉